Anti İlaçlama

Günümüzde tüm dünyayı saran Covid-19 virüsüne karşı en etkili korunma yollarının başında temizlik ve dolayısıyla da dezenfeksiyon işlemleri geliyor. Dezenfeksiyon, cansız ortamlardaki bakteri endosporlarının dışındaki patojen ve diğer mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesi ya da üremelerinin sonlandırılması çalışmalarıdır. Bu gibi çalışmalarda tercih edilen kimyasal maddeler dezenfektan olarak bilinmektedir.

Dezenfeksiyonu sterilizasyon ile karıştırmamak gerekir. Sterilizasyon cansız ortamlardaki patojen türlerinin ve diğer mikroorganizmaların telef edilmesi işlemidir. Sağlıklı olmasına rağmen mikrop barındıranların fazla olması ve bulaşıcı olan hastalıkların bilinmeyen şekillerinin yoğunluğu sebebiyle dezenfeksiyonun etkileri oldukça sınırlıdır. Dezenfeksiyon direk olan ve etkili bulaşmaları kısıtlamaktadır. Dezenfektanların etkileri, ateş, ışık ve kostik gibi mekanik ya da fizikseldir. Fakat oldukça yaygın olan dezenfektanlar genellikle kimyasal maddelerden oluşur. Bu maddeler üç farklı şekilde kullanılabilmektedir. Gaz halinde sıvı ve katı halde. Gaz halinde formol buharı, kükürt, klor dioksit ve etilen oksit içerir. Sıvı halinde krezilol, fenol, klorofenol, bakır ve demir sülfat, demir permanganat, ag iyonlu hidrojen perokit ve oksijenli su içerir. Katı veya kıvamlı hallerinde ise kalsiyum klorür, kireç ve triojksimentilen içermektedir.

Covid-19 dezenfeksiyon hastalık sırasında ya da hastalık sonrasında uygulanan çalışmalardır. Sadece hastaya ve onun temas ettiği eşyaları, çamaşır ve diğer şeylerine değil, odasına, ziyaret ettiği kişiler, onu tedavi eden personeller, yattığı oda, döşemeye uygulanması gerekir. Kapalı alanlarda dezenfeksiyon buhar ya da püskürtme özelliğine sahip olan antiseptik eriyikle yapılmalıdır. Eşya dezenfeksiyonu genel olarak buhar ya da kuru ısı ile çalışabilen etüv ya da dezenfektan gazlar ile yapılabilir. Bilinmesi gereken zorunlu hastalık durumlarında dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması kati suretle zorunlu hale getirilmiştir.

Temiz su kullanımının oldukça önemli bir hal aldığı bu tarz çalışmalarda, suların içerisinde olan bileşenlerin temizlenmesi, ölçülmesi ve düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Endüstriyel faaliyetlerde bu tarz çalışmalar manuel bir şekilde oldukça zor olduğu için, bu çalışmalar otomatik sistemlerle entegre edilerek yapılmaktadır. Bu yüzden pompa, valf, filtre, ölçüm sistemler, dedektör, vakum regülatörleri gibi birçok aracın oluşturduğu dezenfeksiyon sistemleri tercih edilmektedir. Dezenfeksiyon sistemlerinin birbirinden farklı çalışma yöntemleri ve ilkeleri bulunmaktadır. Mikroorganizmaların yüksek sıcaklığa dayanıklı olmaması yüksek ısıyla dezenfeksiyon yönteminin kullanılmasına zemin hazırlamıştır. Dezenfeksiyon işlemlerine ihtiyaç duyduğunuzda bizleri arayabilir ve hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.