Anti İlaçlama

Su deposu, suların kullanılmak için depolanmasını sağlayan kaplardır. Paslanmaz çelik, fiberglas, betonarme, kagir ve plastik türleri mevcuttur. Çatılarınızda yer alan su depoları şehirlerin şebek tesisatına entegre edilmiştir. Depolara su dolduğunda şamandıra suyun kesilmesini sağlar ve sistemde yer alan çek valf suyunun geriye doğru akmasını basınç sistemi sayesinde önler. Su kesildiğinde depo suları direkt olarak kullanılmak üzere devreye girmektedir.

Su depolarının temizliğini yapabilmek adına, kapanma sorunu olmayan ve filtreleme sistemine sahip bir kapağın bulunması gerekir. Havalandırma delikleri yok ise ucu aşağı eğik olarak bırakılan havalandırma borularının bulunması gerekir. İçerisinde bulunan suyun soğuk mevsimlerde donma tehlikesi geçirmesini ve sıcak mevsimlerde ısı seviyesinin artmasını engelleyebilmek için izolasyon yapılması gerekir.

Su Deposu Temizliği Periyodik Olarak Nasıl Yapılmalıdır?

Su deposu temizliğinin minimum 6 ayda bir kez yapılmalıdır. Bu temizlik tesis yöneticilerinin önemli görev ve sorumlulukları arasındadır. Firmamızın sizlere tavsiyesi; sağlığınıza önem veriyorsanız, su depolarınızı düzenli periyotlarda kontrol ediniz ve kesinlikle 6 ayda bir defa temizletiniz. İçme suyunun yer aldığı su depolarına getirilen, 2005 tarihinde gelen 25730 sayılı yasa gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girmiştir. Bu yasada ‘’insani tüketime dayalı sular ile alakalı yönetmelik’’ şartlarına uygun şekilde sağlanmış içme ve kullanma sularının; depo alanlarında hiçbir şekilde değişim görmeden şebekede sağlıklı ve hijyenik formuyla tüketilmesinin sağlanması gerekir.

Depo Dezenfeksiyon & Yalıtım & Temizlik

Temizliğine dikkat edilmeyen su depolarının insan sağlığı üzerinde oldukça olumsuz etkileri vardır. Mikroorganizmaların zamanla oluşması bu suların insan sağlığını tehdit etmesine yol açar. Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan araştırmalara göre; sağlıksız sularla temas edilmesi ölüm sıralamasında sigara ve alkol sonrası 6. Sırada yer almaktadır. Oldukça ciddiye alınması gereken bir konu olan su deposu temizliği sağlınız açısından son derece önemlidir. Bu yüzden sizlere kirli suların nelere sebep olabileceğini göstermek istedik. Depoların içerisinde barındırılan temiz sular, bu depolara bakım yapılmadığında ve hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde bir süre sonra tifo, dizanteri, hepatit, kolera gibi hastalıkların insan vücuduna bulaşmasına sebep olur. Bu hastalıkların her biri ölümcüldür ve ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden binalarınızda yer alan hidrofor ve su deposu sistemlerini düzenli aralıklarla temizletmeniz gerekir. Bu anlamda hizmet almak için iletişim numaralarımızdan bizimle irtibat kurabilirsiniz.